Yangın Söndüren Robot

Yangınla mücadele, kızlar için tasarlanmış bir yarışmadır. Yarışmanın amacı, kızları mühendislik ve teknoloji becerilerini geliştirmeye teşvik etmektir. İtfaiyeci robotlarının görevi, yarışma alanına yerleştirilen dört mumun yerlerini bulmak ve mumları belirli bir süre içinde söndürmektir.
Ekip ve robot başına maliyet: €50 + KDV

Yarışma Kuralları

Robotex İtfaiye, tüm dünyadaki kadınlar için teknoloji ve mühendislik konularında bilgi edinmeye ve öğrenmeye teşvik etmek için bir yarışmadır. Yarışmanın amacı, siyah bir çizgiyle gösterilen bir alanın içine rastgele yerleştirilmiş 4 mumu söndüren bir robot yapmaktır.

Yarışmacı

1. Bir takımdaki maksimum yarışmacı sayısı 4 kişidir.
2. Yarışmacılar sadece kadın olabilir.
3. Takım mentorları hem kadın hem erkek olabilir.

Yarışma Alanı

1.Yarışma alanı 1,5 x 3 m boyutlarında beyaz dekotadandır. Alan beyazdan yapılmış B1 alev direncine sahiptir. Daireler dekotanın üstüne yerleştirilir.
2. Alan, yukarıdaki  resimde görüldüğü gibi, 25mm siyah bir çizgi ile çevrilidir. Siyah kenar çizgisinin dışında fazladan 200 mm beyaz bir alan var.

3. Her çalışma için mumlar ve duvarlar rastgele yerleştirilecektir. Mücadele için hazırlanan en az 10 farklı mum ve duvar kombinasyonu olacaktır.
4. Mumlar, 25 mm çapında siyah bir daire ile çevrili, 100 mm ila 450 mm arasında değişen yüksekliklerde, beyaz bir dairenin merkezinde durmaktadır.
5. Mumların çapı 50 mm’dir ve yaş gruplarına göre boyları değişir. A Sınıfındaki mumların yüksekliği 100 mm’dir. B Sınıfında yükseklikler 100 mm ila 400 mm arasında değişmektedir.

Mumum konulacağı çember

6. Duvar genişlikleri 200 mm ila 350 mm arasında değişmektedir ve yüksekliği 400 mm’dir. 45mm yüksekliğinde ve duvarın yaklaşık genişliğini kaplayabilen ahşap tabanlarla tutulur.
7. Zorluk, pistin aydınlatma koşullarını değiştirebilecek doğal ışık bulunan alanlarda yapılabilir. Bu doğal koşulun etrafında mühendis olmaya hazır olun.

 

Robot Yapım Kuralları

1. Robotlar otonom olmalıdır.
2. Kayıt sırasında ve çalışmanın başında robotun maksimum boyutları 200x200mm (uzunluk x genişlik), belirtilmemiş bir yükseklik ve 3 kg’a kadar bir kütledir. Robot yarışma sırasında 300x300mm’ye (uzunluk x genişlik) kadar genişleyebilir.
3. Robotun bir başlat ve durdur düğmesine veya bir uzaktan kumandaya sahip olması gerekir (önerilir).
4. Robotlar mum ateşini söndürmek için herhangi bir söndürücü kullanabilirler, ancak sahaya zarar vermeleri ve seyircileri tehlikeye atmaları yasaktır.
5. Çalışmadan sonra alanın temiz kalması gerekir. Gerekirse, takım koşulduktan hemen sonra hemen temizlemelidir.

 Rekabet Kuralları

1. Robotlar, her bir ısıyı, koordinasyon koordinatörü tarafından seçilen sınır boyunca bir noktada başlatacaktır.
2. Hakem’in işaretiyle yarışma başlar.

3. Robotlar start komutunu aldıktan 5 saniye sonra hareket etmeye başlamalıdır. Robot 10 saniye içinde hareket etmediyse, çalışmamış kabul edilir. 5 saniyeden önce başlayan robotlar oynadığı turu kayıp etmiş sayılırlar.
4. İlk mum, mücadelenin başlangıcında robotun düz görünümünde olacaktır.
5. Yarışma iki kısımda yapılır: ilk eleme turu ve ikincisi şampiyonluk turu.
6. Her robotun, her seferinde 4 mumu söndürmek için 3 dakikası vardır.

7. Eleme yarışlarında ve final turunda her yarışmacının 3 defa sahaya girecek ve 3 turun skorları birlikte toplanacaktır.
8. Yarışma sırasında robot sadece oyuncular tarafından çalıştırılabilir ve durdurulabilir.
9. Eğer bir  yarışma başladıktan sonra bir oyuncu robota dokunursa, zaman durur, yarışma sona erer ve yarışma, robot dokunmadan önce söndürülen mum sayısına göre puanlanır.
10. Robot alandan ayrılırsa, zaman durur, çalışma sona erer ve yarışma, robot alandan ayrılmadan önce söndürülen mum sayısına göre puanlanır. Robot, tekerleklerinin tamamı siyah çizgiyle çevrili alanla temas etmediğinde, alanın dışında sayılır.
11. Yarışma sırası kayıt sırasına göre veya rasgele atanacaktır.

Puanlama

1. Puanlar, söndürülen mum sayısına göre verilmiştir. (Bkz. Ek.1 Puanlama matrisi)
2. 180 saniyelik süre dolmadan önce dört mumun da söndüğü zaman, bir “zaman bonusu puanı” verilecektir. Çalışma süresinden önce kalan saniyeler skora eklenecek.
3. Yanan mumu söndürme işlemi şu şekilde tanımlanır: Daireye girme, söndürme ve daireden ayrılma. Bu süre zarfında robot mum ile temas kuramaz. Bir mum dairenin dışında söndüğünde, mumun değerinin yalnızca% 50’si hesaba katılır. Robot, en az bir tekerlek siyah çizgiyle temas ettiğinde dairenin içinde sayılır.

4. Mum söndüğünde  aynı zamande yerede düşerse, mumun değerinin sadece% 50’si dikkate alınacaktır.
5. Önceden söndürülmüş mumlar oyun alanında engel teşkil eder ve dokunulduğunda ceza olarak sayılmaz.
6.Eleme Turu ve final turları 3 turun 3 puanı birlikte toplanacaktır.
7. Final turunda eleme turunda yarışan % 25’lik robotlar yarışacak. Sayı az ise bütün robotlar finale çıkmış sayılırlar.

Organizasyon

1. Resmi yarışmaya girmeye çalışan yarışmacılar tarafından kullanılmadığı zaman pratik yapmak için resmi parkurlar bulunacaktır.
2. Yarışmadan önce robot kaydedilmelidir. Kayıt işlemi, robotun teknik incelemesini, robota bir etiketle işaretlenmesini içerir ve aldığı işaret kontrol edilecektir.
3. Teknik kontrol organizatörler tarafından belirlenen sürede tamamlanmalıdır.
4. Yarışma sırasında ortaya çıkan tüm sorular ve sorunlar hakem tarafından çözülür.
5. Herhangi bir itiraz ile ilgili nihai karar hakem ve / veya organizatörler tarafından verilir. Tüm şikayetler, maç sırasında veya maçın bitiminden hemen sonra hakeme bildirilmelidir. Daha sonra sunulan şikayetler kabul edilmeyecektir. Herhangi bir anlaşmazlık veya tutarsızlığa ilişkin nihai karar her zaman hakem ve / veya yarışma organizatörleri tarafından verilir.

Ödüller

Bu kategoride ilkokul ve ortaokul ve lise  öğrencilerinin aynı anda yarışabileceği kategoridir. Yaş sınırlaması yoktur.

a. ilk 3’e giren öğrenciler başarı belgesi ve başarı plaketi alırlar.

b.  ilk 3’e giren öğrenciler Ülkemizi yurt dışında yapılacak uluslararası yarışmalarda temsil etme hakkı elde ederler.

c. 1. (birinci) olan takım 3 gece tatil ödülü alırlar. ( Tatil ödülü sadece konaklamayı kapsamaktadır. Yol masrafları takım tarafından karşılanır. Tatil ödülünden ilkokul seviyesinde yarışan takımlar faydalanamazlar.)

Etkinlik Koordinatörü

Orhan ÇEVİK

Bizi Doğrudan Arayabilirsiniz.

+90 542 484 6906

İletişim email

bilgi@robotexturkey.com

Bültenimize Abone Olun ve Son Güncellemeleri Hemen Takip Edin