Mini Sumo

Mini sumo robotu, tüm yarışma kurallarını takip ederken rakibini ringden dışarı itmek zorundadır. Robotlar kumandalı veya kumandasız başlatılabilir.

Ekip ve robot başına maliyet: € 50+ KDV

Mini sumo robot yapımı örnek çalışma

 

Örnek Kodlar

Arduino uno ile yapılmış olan bu robotu arduino nano ilede yapabilirsiniz.

//Arduino Sumo Robot Kodu
 int ileri =5;
int geri =6;
int sag = 7;
int sol =8;
int inputPin = 2;
int val = 0;
 void setup(){
Serial.begin(9600);
pinMode(ileri,OUTPUT);
pinMode(geri,OUTPUT);
pinMode(sag,OUTPUT);
pinMode(sol,OUTPUT);
pinMode(inputPin, INPUT);
 }
 void loop(){
 val = digitalRead(inputPin);
Serial.println(val);
if (val == 1) {
digitalWrite(ileri, HIGH);
digitalWrite(sag, HIGH);
digitalWrite(geri, LOW);
digitalWrite(sol, LOW);
}
 else if (val == 0) {
digitalWrite(geri, HIGH);
digitalWrite(sol, HIGH);
digitalWrite(ileri, LOW);
digitalWrite(sag, LOW);
}}

YARIŞMA KURALLARI

Robot Sınıfları

Robotex 2019’daki Sumo yarışmasında sadece otonom robotlar temsil edilmektedir.
aşağıdaki sınıflar:
1. 3 kg Sumo;
2. Mini Sumo;
3. Mikro Sumo;
4. iRobot Sumo;
5. LEGO Sumo.
6. 3 kg LEGO Sumo

Tanım

Bir operatör ve üç asistan (toplam 4 ekip üyesi).
Bununla birlikte, sadece operatör robotu yarıştırabilir. Her iki yarışmacı da önceden belirlenmiş Dohyo bölgesindeki otonom robotların rekabet kurallarını, şartlarını ve koşullarını takip etmelidir. Kazanan, hakemler tarafından ilan edilir.

Format

Yarışma formatı, katılımcı sayısına bağlı olarak, turnuva organizatörleri tarafından belirlenir. Eğer katılımcı sayısı yüksekse, final turnuvasına kimlerin katılacağına karar vermek için alt gruplar kullanılacaktır. Finaller çift eleme turnuvası formatında düzenlenir. Katılımcıların sayısı düşükse, tüm yarışmacılar derhal final turnuvası biçiminde yarışacaktır.

Dohyo ( Yarışma Sahası)

Dohyo siyah mat ahşapdan yapılmıştır. Dohyo çemberinin sınırı beyaz renkli 2,5 cm  şerit ile çevrelenmiştir. Dohyo ölçüleri 77  cm çapında ahşapdan veya dekotadan ve üzeri mat siyah boya ile boyanmıştır.

Başlangıç Çapraz

Başlangıçtaki çarpı Sumo alanının ortasına yerleştirilir ve alanı dört eşit sektöre ayırır. Robotlar her zaman iki karşılıklı sektörde bulunmalıdır (bkz. Şekil 1). Robot, Tawara bölgesini (beyaz çizgi) en azından kısmen örtmelidir. Tawara, Dohyo’nun etrafındaki beyaz çizgidir. Ölçüsü 2,5cm dir. Robotlar yerleştirildikten sonra hakem sahadan start çizgisini kaldırır. Robot yerleştirildikten sonra, artık hareket ettirilemez.

 

Şekil-1 Dohyo’ya Robotun Yerleştirilmesi

 

Robot Ölçüleri ve Ağırlığı

Robotün ölüçüleri 10x10cm genişliğindedir. Yükseklik sınırlaması yoktur. Robotun Ağırlığı max. 0,5 Kg  olmalıdır. Yarışmaya kayıt sırasında 0,5kg mini sumo robot ölçü kutusu +2 mm toleransla 10 x 10 cm’lik kutudan geçmek zorundadır.

Robotların Başlatılması ve Durdurulması

5 saniyelik zamanlayıcı. Zamanlayıcı, robotun operatörü tarafından bir düğmeye basılarak veya uzaktan kumanda sistemi ile etkinleştirilebilir. Robotun operatörü, bir düğmeye basarak veya uzaktan kumanda sistemiyle robotu durdurur. Uluslararası yarışmada sadece uzaktan kumandalı sistem ile çalıştırılması istenecektir.

Otonom Robotların Hareketi

Robotun hareketleri, rakibin hareketlerini algılayacak ve buna göre müdahale / saldırı yapacak şekilde tasarlanmalıdır. Robotun otonomluğunda herhangi bir şüphe varsa, hakemler, robotun kontrol mantığını inceleme hakkına sahiptir.

Otonom Robotlu Uzaktan Kumanda Cihazlarının Kullanımı

Yarışma sırasında (tur), uzaktan kumanda cihazlarının önceden belirlenmiş bir alana yerleştirilmesi gerekir. Cihazlar, yalnızca hakem ilgili bir komut verdiğinde robotu durdurmak için kullanılabilir. Resmi kızılötesi uzaktan kumanda cihazı hakem tarafından tutulur.

Uzaktan Kumanda Başlatma ve Durdurma Programı

Command RC-5 message field
Programming Address[4..0] = 0x0B, Command[5..1] = Dohyo ID
Start Address[4..0] = 0x07, Command[5..1] = Dohyo ID, Command[0] = 1
Stop Address[4..0] = 0x07, Command[5..1] = Dohyo ID, Command[0] = 0

Robotun Yasaklanmış Bileşenleri

1. Rakibin çalışmasını engelleyebilecek herhangi bir bileşen (örneğin, rakiplerin IR sensörlerini şaşırtmaya yönelik IR LED’ler gibi el fenerleri gibi cihazlar kullanılamaz).
2. Dohyo’nun yüzeyine zarar verebilecek veya çizebilecek tüm bileşenler. Bir istisna, robotların çarpışmasıdır.
3. Rakibe zarar vermek için tasarlanmış herhangi bir bileşen.
4. Herhangi bir sıvı, toz ve gazın rakibe karşı silah olarak kullanılması yasaktır.
5. Robotta yanıcı maddelerin kullanılması yasaktır.
6. Robot herhangi bir fırlatma cihazı içermemelidir (örneğin rakibe net atma).
7. Robot, Dohyo’ya sabitleyen herhangi bir parça içermemelidir (örneğin, tutkallar, vantuzlar vb.). Tekerleklerin tutuşunu artıran mıknatıslara yalnızca 3 kg Sumo sınıfında izin verilir.

Maç İlkeleri

1. Maç genel olarak üç tur içerir ve üç dakikaya kadar sürer. Maç sırasında ilk iki Yuko puanı (etkili puan) kazanan takım kazanacak. Maç süresi, aralarında değil, turlar sırasında ölçülür.
2. Maçın bitiminde yalnızca bir Yuko puanı kazanılmışsa, kazanan kazanandır. Diğer iki Musabaka süresi içinde berabere biterse 1. maçı alan kazanmıştır.
3. Eğer hiçbir takım maç süresi boyunca herhangi bir tur kazanamazsa, kazanan Yusei’nin durumuna (hakem) göre ilan edilecektir, burada robotun ağırlığına bakılarak kazanan belirlenecektir. Bu durum sadece beraberlik için geçerlidir. Eğer Yusei’ye karar verilemezse veya kazanılan tur sayısı her iki takım için aynıysa, maç süresi üç dakika uzatılır. Bu durum ağırlığı aynı olan robotlar için geçerlidir.

Güvenlik

Bu müsabakada mutlaka güvenlik gözlüğü kullanılmak zorundadır. Sahaya hiç bir yarışmacı ve takım üyesi güvenlik gözlüğü olmadan yarışma sahasına giremezler.

Maçı Başlatmak

Maç, hakemin sinyaliyle başlar. Yarışmacılar Dohyo Jyonai bölgesine girmeden önce birbirlerine eğilecekler. Her turdan önce ve hakemden gelen sinyal ile yarışmacılar robotlarını Dohyo’ya aynı anda yerleştirir. Robotlar karşılıklı sektörlere yerleştirilmeli ve robotun en azından bir kısmı beyaz çizgi üzerinde kalmalıdır (bkz. Şekil 1 Başlama çaprazı). Robotlar Dohyo’ya yerleştirildikten sonra hareket etmelerine izin verilmez. Tur, her robot sınıfı için tanımlanmış bir yöntemle başlar.

Hakem sinyalinden sonra, operatörler robottaki 5 saniyelik zamanlayıcıyı başlatır ve hemen Dohyo Jyonai bölgesini terk eder. Robotlar, start komutunu aldıktan 5 saniye sonra hareket etmeye başlayabilir.

Maçı bitirmek

1. Hakem maçı bitirmek ve robotları durdurmak için bir sinyal verir. Durdurma yöntemi her sınıf için ayrı ayrı belirlenir. Bu kategoride robot, robot operatörleri tarafından durdurulur

2. Maç, hakemden gelen uygun bir sinyalin ardından resmen sona erer. Katılımcılar robotlarını Dohyo’dan almalı, birbirlerine eğilmeli ve Dohyo Jyonai bölgesini terk etmelidir.

Ödüller

Bu kategoride ilkokul ve ortaokul ve lise  öğrencilerinin aynı anda yarışabileceği kategoridir. Yaş sınırlaması yoktur.

a. ilk 3’e giren öğrenciler başarı belgesi ve başarı plaketi alırlar.

b.  ilk 3’e giren öğrenciler Ülkemizi yurt dışında yapılacak uluslararası yarışmalarda temsil etme hakkı elde ederler.

c. 1. (birinci) olan takım 3 gece tatil ödülü alırlar. ( Tatil ödülü sadece konaklamayı kapsamaktadır. Yol masrafları takım tarafından karşılanır. Tatil ödülünden ilkokul seviyesinde yarışan takımlar faydalanamazlar.)

Etkinlik Koordinatörü

Orhan ÇEVİK

Bizi Doğrudan Arayabilirsiniz.

+90 542 484 6906

İletişim email

bilgi@robotexturkey.com

Bültenimize Abone Olun ve Son Güncellemeleri Hemen Takip Edin