Labirent Çözen

Labirent çözme

Bu yarışmada, robotunuzun görevi, en kısa sürede belirli bir köşeden merkeze bir labirent üzerinde bitiş noktasına en kısa sürede gitmektir.

Ekip ve robot başına maliyet: €50+ KDV

YARIŞMA KURALLARI

Bu yarışmada otonom çalışan robotlar,  önceden belirlenen ve çizilen labirent sahası üzerinde labirentten en hızlı şekilde çıkma görevini yapmalıdır.

Yarışma uygunluğu
1. Labirent çözme yarışması için hem bir birey hem de bir ekip kayıt olabilir.
2. Bir takım dört kişiden oluşabilir. Micromouse için 4 Kural
a. Labirent çözen robot bağımsız olmalıdır (uzaktan kumanda olmadan).
b. Labirent çözen robot, labirentten çıkmaya çalışırken vücudunun hiçbir bölümünü geride bırakmayacaktır.
c. Labirent çözen robot, labirentin duvarlarına zarar verip geçmeyecek, uçmayacak, tırmanmayacak, çizmeyecek, kesmeyecek, yakmayacak, işaretleyemeyecek, hasar vermeyecek veya tahrip etmeyecektir.
d. Labirent çözen robot uzunluğu veya genişliği 16 santimetreden daha büyük olmamalıdır. Bir çalışma sırasındaki geometrisini değiştiren bir Labirent çözen robot boyutları 16 cm x 16 cm’den daha büyük olmamalıdır. Bir Labirent çözen robot yüksekliği ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bu kuralların ihlali derhal diskalifiye olacaktır.

 Labirent için kurallar

1. Labirent, 18 cm x 18 cm birim karelerden oluşur ve 16 × 16 birim karelerden oluşur. Labirentin duvarları 5 cm yüksekliğinde ve 1.2 cm kalınlığındadır (labirentlerde% 5 tolerans varsayar). Bu nedenle, bir kare içindeki duvardan duvara olan mesafe 16.8 cm’dir. Dış duvar tüm labirent çevreliyor.
2. Labirent duvarların kenarları beyaz, duvarların üst kısımları kırmızı, zemin siyah, mat renktedir.
3. Uyarı: Duvarların sürekli beyaz olduğunu veya duvarların üst kısımlarının sürekli kırmızı olduğunu veya tabanın sürekli siyah olduğunu varsaymayın. Solma oluşabilir; farklı labirentlerden parçalar kullanılabilir. Zeminin belirli bir sürtünme sağladığını varsaymayın.
4. Labirentin başlaması dört köşeden birinde bulunur. Başlangıç ​​meydanı üç taraftan duvarlarla sınırlandırılmıştır. Başlangıç ​​çizgisi, birinci ve ikinci kareler arasında bulunur.
5. Hedef kareye çoklu yollara izin verilir ve beklenir. Hedef karenin yalnızca bir girişi vardır.

Saha 3B görünüşü için linki tıklayınız veya videoyu izleyebilirsiniz.

3B saha İçin Tıklayınız

Yarışma için kurallar

1. Her yarışmaya katılan robot, labirenti toplam 5 dakikalık sürede tamamlamalıdır. Sıralama labirenti en kısa sürede bitirenden başlar. Robotların hiç birisi bitiremez ise labirentin çıkış noktasına en yakın olan robotlar arasında sürelerde gözetilerek sıralama yapılır.

2. Her yarış başlangıç ​​karesinden yapılır. Operatör istediği zaman yarışı iptal edebilir. Bir operatör bir işlem sırasında robota dokunursa, iptal edilmiş sayılır ve farenin labirentten çıkarılması gerekir. Bir fare bitiş çizgisini çoktan geçtiğinde, o çalışmanın çalışma süresini etkilemeden herhangi bir zamanda kaldırılabilir.
3. Labirent açıklandıktan sonra, operatör Labirent hakkındaki bilgileri Micromouse’a beslememelidir.
4. Robotun üzerine bir işaretleyici / çıkartma eklenebilmelidir.
5. Yarışmacıların şunları yapmasına izin verilir:
a. değişim anahtarı pozisyonlarını ayarlayabilir;
b. sensörleri ayarlamak;
c. robotun parçalanması durumunda tamirat yapın.
6. Robotun ön kenarı başlangıç ​​çizgisini geçtiğinde çalışma faresi başlar ve farenin ön kenarı bitiş çizgisini geçtiğinde durur.

Organizasyon

1. Robot yarışmadan önce kayıt altına alınmalıdır. Kayıt işlemi, robotun teknik muayenesini ve robota bir sayı etiketi yapıştırılmasını içerir.
2. Teknik inceleme, organizatörler tarafından belirlenen zamanda tamamlanmalıdır.
3. Yarışma sırasında ortaya çıkan tüm sorular ve sorunlar hakem tarafından çözülür.
4. Herhangi bir itiraz ile ilgili nihai karar hakem ve / veya organizatörler tarafından verilir. Tüm şikayetler, maç sırasında veya maçın bitiminden hemen sonra hakeme bildirilmelidir. Daha sonra sunulan şikayetler kabul edilmeyecektir. Herhangi bir anlaşmazlık veya tutarsızlığa ilişkin nihai karar her zaman hakem tarafından verilir.

Ödüller

Bu kategoride ilkokul ve ortaokul ve lise  öğrencilerinin aynı anda yarışabileceği kategoridir. Yaş sınırlaması yoktur.

a. ilk 3’e giren öğrenciler başarı belgesi ve başarı plaketi alırlar.

b.  ilk 3’e giren öğrenciler Ülkemizi yurt dışında yapılacak uluslararası yarışmalarda temsil etme hakkı elde ederler.

c. 1. (birinci) olan takım 3 gece tatil ödülü alırlar. ( Tatil ödülü sadece konaklamayı kapsamaktadır. Yol masrafları takım tarafından karşılanır. Tatil ödülünden ilkokul seviyesinde yarışan takımlar faydalanamazlar.)

Etkinlik Koordinatörü

Orhan ÇEVİK

Bizi Doğrudan Arayabilirsiniz.

+90 542 484 6906

İletişim email

bilgi@robotexturkey.com

Bültenimize Abone Olun ve Son Güncellemeleri Hemen Takip Edin