Drone Race

İnsansız hava robotları engelleri aşmalı ve bunu yaparken rakiplerinden daha hızlı olmalıdır. Kumanda ile veya otonom kontrol edebilirler. Her drone 5 dakika yarışma süresi vardır. 5 dakikada en çok tur atan drone sralaması oluşur. Her turda otonom drone 3 puan alırken kumandalı drone ler 2 puan alırlar. En çok puan toplayan drone sıralamaya göre final oynarlar. Finallerde de aynı kurallar geçerlidir. Derece yapan takımlarımız yurt dışı katılım hakkı aldıklarında drone’larını otonom yapmak zorundadırlar.
Ekip ve robot başına maliyet: € 50+ KDV

Yarışma Kuralları

Yarışma Alanı

1. Alan, en az 10 m uzunluğunda, 5 m genişliğinde ve 3 m yüksekliğinde ve bir güvenlik ağı ile çevrili bir alandır.
2. Sahada, birbirinden 5 m uzaklıkta iki adet turuncu direk vardır. 3 m yüksekliğe ve 11 cm çapa sahiptirler. Kutupların çevresinde, her yönde en az 2 metre boş alan vardır.
3. Yerde, koyu bir arka plan üzerinde beyaz bir kesikli çizgi var ve genişliği 5 cm. Her çizgi 30 cm uzunluğundadır ve çizgi arasındaki boşluk 10 cm’dir. Çizgi, kutuplarının üzerinde üçgen dikdörtgen kare ve beşgen içi boş engeller vardır. (bkz. Şekil 1). Yarışmacılar bu engellerin içerisinden dronelarını geçirmek zorundadırlar.
4. Başlangıç ve bitiş çizgileri (1,5 cm) beyaz bir çizginin ortasında işaretlenmiştir (bkz. Şekil 1).
5. Kesikli çizgi, 60 derece (± 5 derece) açıyla kesişir .

Şekil-1 Yarışma Sahası

Örnek Engel Ölçüleri

Engel Ölçüleri ve Şekli

Ödüller

Bu kategoride ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversite  öğrencilerinin aynı anda yarışabileceği kategoridir. Yaş sınırlaması yoktur.

a. ilk 3’e giren öğrenciler başarı belgesi ve başarı plaketi alırlar.

b.  ilk 3’e giren öğrenciler Ülkemizi yurt dışında yapılacak uluslararası yarışmalarda temsil etme hakkı elde ederler.

c. 1. (birinci) olan takım 3 gece tatil ödülü alırlar. ( Tatil ödülü sadece konaklamayı kapsamaktadır. Yol masrafları takım tarafından karşılanır. Tatil ödülünden ilkokul seviyesinde yarışan takımlar faydalanamazlar.)

Etkinlik Koordinatörü

Orhan ÇEVİK

Bizi Doğrudan Arayabilirsiniz.

+90 542 484 6906

İletişim email

bilgi@robotexturkey.com

Bültenimize Abone Olun ve Son Güncellemeleri Hemen Takip Edin