Basketbol

Basketbol yarışmasında, iki robot belirli bir sürede mümkün olduğunca çok basket atmaya çalışırken birbirleriyle yarışır. Robotex’teki en zorlu yarışmalardan biridir. Tüm yaş guruplarına uygundur. Üniversiteler bu kategoriye katılabilirler.

Ekip ve robot başına maliyet: €50 + KDV

 

Yarışma Kuralları

Bu yarışmanın amacı gerçek bir basketbol oyununu taklit etmektir. Sahada, rakip sepete mümkün olduğunca çok top atmaya çalışan 2 robot var. En çok topu atan kazanır.

Sahanın Genel Görünüşü

Basketbol sahasının genel görüşüne bakınız – Şekil 1

Şekil-1 Basketbol Sahası


Şekil-2 Basketbol sahası

Ölçümler

Bütün mahkeme üç farklı bölgeye ayrıldı.
1. Oyun sahası 300 cm uzunluğunda ve 1500 mm genişliğinde dikdörtgen alandır. Kenar işaretleri (beyaz çizgi) oyun sahasında bulunur.
2. Oyun sahasu siyah mat zemin ve üzerine beyaz çizgilerden oluşmuş dekotadan veya ahşap malzemeden yapılır.
3. Her iki sepet panosunda, 160×160 mm boyutlarında ve 20 mm ek dolgu malzemesi bulunan iki adet Karekod etiketi vardır.

Sepet Ölçüleri

Sepet 500 mm yüksekliğinde ve 160 mm çapında, renklendirilmiş ve üst silindir üzerinde açık. Sepete takılan sepet 660 x 800 mm’dir. Sepetin altında, sepeti sabit tutmak için bir ağırlık bulunur. Prototip, Şekil 3’te gösterilmiştir.

Şekil-3 Pota

Boyutlar ve özellikler

Yarışma için yeşil bir mini top kullanılır.

Top: yeşil ve sarı renkli ; 24 gram ağırlığında; 40 mm çapındadır.

Topların yerleştirilmesi

Her tur sahadaki 11 topla başlar. Topların yerleştirilmesi rastgeledir, ancak her iki oyuncu için de alanın ortasına ve sahanın dış çizgisine yerleştirilir. Oyunlar için topların yerleştirilmesinde en rastgeledir. 6 aynı renkte topu ilk atan takım oyunu kazanır. Musabakalar 5 dakika sürer. 5 dakikanın sonunda 6 adet top potadan geçmemiş ise en çok atan kazanır. Top sayıları aynı ise 1 dakikalık müsabaka yapılır ve en çok atan müsabakayı kazanır. Tekrarı durumunda robotun ağırlığına bakılır. Ağırlığı az olan müsabakayı kazanır. İlk gün sıralama maçları yapılır. Turu geçen takımlar 2.gün final maçları aynı kurallarla oynarlar.

Uluslar arası müsabakada topların rengi ve atma kombinasyonunda değişiklik olabilir. Kurallar ve sahada değişiklik olabilir. Bütün sahalar beyaz zemin siyah çizgi ve dekotadan yapılmıştır.

Ödüller

Bu kategoride ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversite  öğrencilerinin aynı anda yarışabileceği kategoridir. Yaş sınırlaması yoktur.

a. ilk 3’e giren öğrenciler başarı belgesi ve başarı plaketi alırlar.

b.  ilk 3’e giren öğrenciler Ülkemizi yurt dışında yapılacak uluslararası yarışmalarda temsil etme hakkı elde ederler.

c. 1. (birinci) olan takım 3 gece tatil ödülü alırlar. ( Tatil ödülü sadece konaklamayı kapsamaktadır. Yol masrafları takım tarafından karşılanır. Tatil ödülünden ilkokul seviyesinde yarışan takımlar faydalanamazlar.)

Head of competitions

…………………

Call us directly

+90 000 000 00 00

Contact email

info@robotexturkey.com

Bültenimize Abone Olun ve Son Güncellemeleri Hemen Takip Edin